Cykl wykładów KOLORY WARSZAWY

Cykl wykładów: Kolory Warszawy – alternatywna historia fotografii warszawskiej w photobookach

Prowadzenie: Łukasz Gorczyca i Adam Mazur

Muzeum Warszawy
28 marca, 16 maja, 13 czerwca, 11 lipca 2023

Seria autorskich spotkań z serii „Kolory Warszawy” to próba ukazania fotografii Warszawy przez pryzmat publikacji fotograficznych: książek, broszur, publikacji prasowych, fotopamiątek i mediów społecznościowych. W jaki sposób kreowany był obraz miasta i jak kształtujemy go współcześnie? W kolejnych wykładach przyjrzymy się różnym fotograficznym toposom Warszawy: rewolucyjnej i krwawej czerwieni, zieleni parkowej, bieli nowej architektury oraz czarnemu dokumentowi.

I.
Piękno Warszawy. Od carte de visite do instagrama – alternatywna historia fotografii warszawskiej

II.
Rewolucyjna czerwień, czyli „miejskie performansy” – od manifestacji patriotycznych sprzed 1918 roku, poprzez dywersje i działania w czasie II wojny światowej, komunistyczne pochody aż do stanu wojennego i strajku kobiet.

III.
Czarno na białym.
Tematem spotkania były “warszawskie konfrontacje” – zderzenie różnych obrazów miasta, tych propagandowych i tych “bez retuszu”, nowej i dawnej architektury, ruin wojennych i odbudowy, tego co “było” z tym co “jest”.
Proponujemy retoryczny pojedynek publikacji fotograficznych – wybrane przez nas tytuły zostały przedstawione w parach, aby uwydatnić różnice w sposobach i strategiach obrazowania miasta i jego architektury, zależnie od perspektywy politycznej, ekonomicznej czy artystycznej.

IV.
Ostatnie spotkanie miało charakter moderowanego seminarium, rozmowy o książkach pominiętych, a zarazem ważnych, takich, które rozsadzają ramy zaproponowane na wcześniejszych spotkaniach. Wśród dyskutowanych pozycji znalazły się takie klasyki jak „MDM”, ale też publikacje przeoczone, zapomniane jak „Warszawska Wola”. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, czy można inaczej opisać historię fotografii warszawskiej i czym różni się historia photobooków od klasycznych ujęć (np. Wandy Mossakowskiej lub Wacława Żdżarskiego).